telefon02  

Endodonti-Kanal Tedavisi

endodonti 001Endodonti Nedir?

Endodonti terimi , Yunanca endo ( iç) ve odons ( diş) kelmelerinden türemiştir. Bu tariflerden de anlaşılacağı üzere, endodonti dişlerin iç kısımlarıyla ilgili problemlere müdahele eden ve çözümleyen bilim dalıdır. Daha kesin bir deyişle, endodonti diş pulpası ( sinir dokusu) ve dişi çevreleyen dokularla ilgili hastalıkların teşhis ve tedavisi ile ilgilenen dişhekimliği branşıdır.

Endodontik tedavi:

Kök kanal tedavisinin diğer bir adıdır.

Endodontist:

Kök kanal tedavisi uzmanı olan dişhekimine verilen addır. Bu ünvanı almak için, dişhekimliği fakültesini bitiren dişhekimi belirli bir süre endodonti üzerine uzmanlık eğitimi alır. Endodontistin çalışma alanı kök kanal tedavisi gereksiniminin teşhisi ve tedavisidir.

Cerrahi olmayan kök kanal tedavisi;

Kök kanal tedavisinin en yaygın şeklidir. Cerrahi olmayan kanal tedavisi sırasında diş hekiminiz dişinizin iç kısmına ulaşabilmek için pulpa odasına bir giriş kavitesi açar.

Cerrahi endodontik tedavi:

Bu tedavi şeklinde dişin problemli olan kısmına ulaşmak için cerrahi bir girişim gerçekleştirilir. Bu işlemin en çok yapılan şekli “ apisektomi” ya da “kökucu rezeksiyonu” olarak adlandırılır. Bu işlem sırasında dişin etrafındaki dişeti dokusu cerrahi olarak kaldırılır ve gerek kökucu gerekse iltihaplı veya enfekte doku uzaklaştırılır.

                      endodonti 002           endodonti 002

Diş hekimi Dr. Murat Öğretici Çekmeköy bölgesinde ve tüm Anadolu yakasında diş hekimliği hizmeti vermektedir. Profesyonel hekimliği ve son teknoloji diş tedavi cihazları ile çözüm üretmektedir.

Sosyal Medya:

    

İletişim

MEHMET AKİF MAH. ŞAHİNBEY CAD. NO:73 NİSA APT. KAT:2 D:3 (ÇEVİKLER ALIŞVERİŞ MERKEZİ ÜSTÜ)

hekimurat(@)gmail.com
 (0216) 639 1516
 Çekmeköy / İSTANBUL